Drzwi przesuwne czy uchylne? Porównujemy rodzaje szaf

Drzwi przesuwne czy uchylne? Porównujemy rodzaje szaf

Wybór mebli do pierwszego mieszkania lub zakup w celu wymiany starych nie zawsze jest prosty. Większość osób bierze pod uwagę zazwyczaj tylko kolor oraz rozmiary. Warto jednak sprawdzić także praktyczność wybieranych mebli. W przypadku szafy oznacza to np. wybór między modelem z drzwiami przesuwnymi i uchylnymi. Porównajmy więc oba te rodzaje.

Praktyczne drzwi przesuwne

Drzwi przesuwne w szafach to dziś niezwykle popularne rozwiązanie. Rozwiązanie to świetnie sprawdza się przede wszystkim w małych pomieszczeniach, gdzie liczy się każdy centymetr kwadratowy powierzchni. W odróżnieniu od drzwi otwieranych w tradycyjny sposób drzwi przesuwne, nie zajmują dodatkowej przestrzeni podczas otwierania szafy. Jest to również istotne, gdy szafa znajduje się w wąskim pomieszczeniu - na przykład w przedpokoju. Klasyczne uchylne drzwi w takim przypadku zajmowałyby więcej miejsca i uniemożliwiałyby korzystanie z mebla czy swobodne poruszanie się po pomieszczeniu domownikom. Drzwi przesuwne w szafie świetnie sprawdzą się również w nietypowych miejscach takich jak skosy na poddaszu czy klatki schodowe. Jest to z pewnością rozwiązanie, które pozwala na estetyczną i funkcjonalną zabudowę wnęk czy uskoków.

Szafy z drzwiami przesuwnymi można zastosować także w małych sypialniach, dzięki czemu możliwe będzie umieszczenie wygodnego dwuosobowego łóżka. Liczy się również design. Dopasowanie estetyczne do stylu aranżacji to ważne kryterium wyboru drzwi. Fronty przesuwne charakteryzują się oryginalnym designem – szerokie skrzydła mogą stać się wyjątkową ozdobą wnętrza, a także uzupełnieniem jego stylu.

W jakich przypadkach wybrać drzwi uchylne?

Klasycznie otwierane skrzydła drzwiowe ciągle są popularne. Rozwiązanie to jest doskonałym wyborem do mebli o płytkich wnętrzach, ponieważ ich montaż nie wymaga dodatkowej przestrzeni dla torów, tak jak to jest w przypadku drzwi przesuwnych. Wąskie zabudowy to również dobrze miejsce, aby wykorzystać drzwi uchylne. Ich zaletą jest szybki i wygodny dostęp do wybranych części szafy bez konieczności przesuwania skrzydeł, która dla niektórych może okazać się uciążliwa. W zależności od wyboru frontów drzwi uchylnych, można dopasować je od otoczenia. Pasują do wnętrz tradycyjnych i minimalistycznych, w których liczy się prostota.

Wybór rodzaju drzwi do szafy zazwyczaj zależy od indywidualnych preferencji, jednakże warto mieć na uwadze powyższe rady. Przeważnie z szafy korzysta więcej niż jedna osoba, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór tego mebla.