Nowoczesne oświetlenie kuchni. Jakie wybrać?

Nowoczesne oświetlenie kuchni. Jakie wybrać?

Wygoda korzystania z kuchni wynika w sporej mierze z zastosowanego w niej oświetlenia. Choć ten element wyposażenia jest często lekceważony to odgrywa naprawdę ważną rolę. Dzięki odpowiednio dobranym i zamontowanym lampom można sprawić, że przygotowywanie oraz spożywania posiłków w kuchni będzie o wiele przyjemniejsze. Warto więc poznać kilka zasad, które pomogą w wybraniu oświetlenia.

Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

Przy wyborze oświetlenia do kuchni należy pamiętać, że nie powinno on razić w oczy osoby pracującej w kuchni. Czynnik ten zależy nie tylko od dobrania odpowiedniej lampy, ale także od miejsca jej zamontowania. Warto pamiętać, że oświetlenie nie powinno również powodować wyraźnych cieni np. na blacie kuchennym, gdzie przyrządzane są posiłki. Zazwyczaj najlepszym rozwiązaniem jest zamontowanie oświetlenia bezpośrednio nad miejscem pracy w kuchni. W tym celu można wykorzystać tzw. rampę świetlną, czyli półkę, w którą wmontowane są punkty świetlne. Tego rodzaju półka powinna mieć osłonę, po to, aby światło nie rozpraszało się poza powierzchnię blatu, na którym wykonywane są czynności. W przypadku, gdy nad blatem wiszą szafki, to oświetlenie należy umieścić tuż pod nimi. Najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie go wzdłuż przedniej krawędzi spodu szafek. Następnie warto osłonić diody listwą, by światło nie ulegało rozproszeniu. Jeśli chodzi o dobór rodzaju lamp, to można śmiało zastosować również klasyczne świetlówki lub żarówki halogenowe, o ciepłej barwie.

Diody LED jako dekoracyjny sposób na oświetlenie

Obecne trendy przy projektowaniu kuchni coraz częściej wykorzystują podwieszane sufity. Diody LED można umieścić we wnęce takiego sufitu, aby uzyskać niezwykle dekoracyjny i nowoczesny efekt. Przy tym rozwiązaniu warto zastosować liniowe moduły, które montuje się za pomocą samoprzylepnego paska. Diody LED mogą świecić jednym kolorem lub nawet siedmioma naprzemiennie. Ciekawym pomysłem może być również umieszczenie listwy LED wewnątrz szuflady kuchennej. Nowoczesne rodzaje tych produktów świecą tylko w momencie wysunięcia szuflady. Jest nie tylko dekoracyjne, ale także praktyczne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się w każdej kuchni. Wybierając diody do kuchni, warto pamiętać o kilku zasadach. Powinny być one osłonięte kloszami lub innymi przesłonami rozpraszającymi światło. Jest to niezbędne po to, aby ich obraz nie odbijał się na powierzchni na przykład blatu kuchennego.

Dobierając oświetlenie do kuchni, należy brać pod uwagę przede wszystkim styl swojej kuchni. Jeśli jest ona urządzona w klasycznym stylu, lepiej jest zastosować bardziej tradycyjne oświetlenie. W przypadku nowocześniejszego wystroju można śmiało wykorzystać listwy LED.