Wybieramy biurko dla dziecka - krótki przewodnik

Wybieramy biurko dla dziecka - krótki przewodnik

Ze względu na ciągły rozwój dziecka, szczególnie w kwestii fizycznej, biurko dla niego powinno być odpowiednio dobrane. Ważne jest przede wszystkim odpowiednia wysokość mebla, a także wielkość blatu, czy przestrzeń na nogi. Warto więc poznać kilka wskazówek, które pomogą wybrać odpowiedni model biurka.

O czym pamiętać ustawiając biurko w pokoju dziecka?

Biurko dla dziecka jest niezbędne nie tylko w okresie szkolnym. Także we wakacje mebel ten może służyć do zabawy, czytania lub rysowania. Ustawienie biurka w pokoju dziecięcym powinien wyznaczać dostęp do światła słonecznego - dziecko, odrabiając lekcje lub rysując, nie może sobie zasłaniać światła. Najlepsze rozwiązanie to takie, które pozwala, aby biurko stało przodem do okna lub bokiem. Dla dzieci do 10 roku życia wygodne są biurka, których blat można ustawić pod kątem 30 stopni. Jest to optymalne rozwiązanie do ręcznego pisania i rysowania. Bardzo ważne są także szuflady, półki i pomocniki, które można montować w pobliżu biurka w zależności od wieku i potrzeb dziecka. Z pewnością będą pomocnym rozwiązaniem.

Jaka wysokość biurka?

Najlepsze biurko to takie, które jest dopasowane do wzrostu dziecka. Zazwyczaj pierwszy model kupuje się, gdy dziecko rozpoczyna naukę w szkole. Wówczas młody człowiek ma około 115-125 cm wzrostu. Odpowiednie biurko dla dziecka powinno mieć wtedy 55 cm wysokości. Biurka dla dzieci nie muszą być jednak duże – wystarczy blat biurka głęboki na 50 cm i szeroki na 60-75 cm. Takie rozmiary w zupełności wystarczą do pisania i rysowania. Warto też pomyśleć o modelu z regulacją. Najważniejsze jest jednak zawsze indywidualne dopasowanie biurka do użytkownika, dlatego nie kierujmy się standardowymi wymiarami, a sprawdźmy w praktyce, jakie będą najlepsze.

Jakie krzesło dobrać do biurka?

Przy biurku dla dziecka nie może oczywiście zabraknąć również krzesła. Najlepsze są modele z regulacją wysokości, które można dostosować do wzrostu dziecka. Podstawową kwestią jest tutaj stabilność i uniemożliwienie huśtania się na krześle, aby zminimalizować upadek.

W czasie siedzenia przy biurku, dziecko powinno utrzymywać prawidłową postawę (proste plecy, swobodnie oparte ręce o blat, a nogi o podłogę). Zarówno kąt między ramieniem a przedramieniem, jak i kąt między podudziem a łydką powinny być kątami prostymi. W przeciwnym razie kręgosłup dziecka będzie narażony na obciążenia, co może skutkować bólem pleców i karku.

All comments

Leave a Reply