Wybieramy praktyczne meble do kuchni

Wybieramy praktyczne meble do kuchni

Kuchnia, jak żadne inne pomieszczenie w domu jest najbardziej eksploatowana przez wszystkich domowników. Właśnie dlatego jej wyposażenie powinno być dobrane w taki sposób, aby pełniło jak najwięcej praktycznych funkcji. Mowa to między innymi o odpowiednim ułożeniu mebli. Podstawowa zasada - w kuchni powinniśmy się dobrze czuć. Meble wybierzmy więc zgodnie z naszymi gustem. Musimy je polubić. Nie mogą się też szybko znudzić. Sprawdźmy więc jakie rozwiązanie będzie najkorzystniejsze.

O tym trzeba pomyśleć na początku!

Jeszcze zanim kupimy szafki, wybierzemy blaty i ustalimy kolorystykę musimy określić styl naszej kuchni. Wciąż obowiązuje podział na kuchnię tradycyjną i nowoczesną. W tej pierwszej królują meble w stylistyce rustykalnej, dworkowej, prowansalskiej i angielskiej. Charakterystyczne dla tego stylu są meble jasne, fronty z tzw. patyną. Płyciny frontów są zazwyczaj drewniane,frezowane. W stylu nowoczesnym fronty są często wykonane z egzotycznych gatunków drewna, jak mahoń albo laminowane na wysoki połysk bądź przeszklone. Wybór będzie zależeć oczywiście od osobistych upodobań, a także od budżetu na wyposażenie.

Meble kuchenne na wymiar?

Zanim wybierzemy meble powinniśmy również zdecydować czy kupujemy szafki gotowe czy robione na zamówienie. Meble z produkcji fabrycznej wykonane są dokładnie. Mają certyfikaty i gwarancje. Wybór jest niestety ograniczony. Gdy nasza kuchnia jest mało ustawna, ma nietypowe wymiary albo chcemy ją oryginalne urządzić to powinniśmy meble zamówić w studio kuchennym. Wciąż modne jest łączenia stylów, w którym babciny bejcowany kredens i chromowo-stalowy okap to dobre połączenie, które nie szpeci, a podkreśla charakter wnętrza. Najważniejsze by kuchnia nam się podobała, a domownicy chętnie w niej przebywali. To z pewnością 99 procent sukcesu.

Jaki materiał wybrać?

Najpopularniejsze są fronty z płyty MDF powlekane farbą lub foliowane na gorąco. Rozwiązanie to jest taniej i dość wytrzymałe. Niestety małe uszkodzenie folii spowoduje nasiąkanie płyty wodą i nieładne wybrzuszenia. Popularne, eleganckie, ale droższe są meble z drewna. Najczęściej wybierane do kuchni dworkowych, rustykalnych. Do produkcji stosuje się różne rodzaje drewna, dąb, olchę, buk, sosnę, brzozę, ale i gatunki egzotyczne. Pamiętajmy, że drewno nie jest łatwym materiałem do obróbki. Drzwiczki mogą się wypaczyć, a zawiasy, mocno obciążone, szybciej się zużywają. Są też zalety, można je wyczyścić ze starej farby, odnawiać, malować, bejcować.

Podsumowując, wybór mebli do kuchni nie jest prosty, jeśli zamierzamy zaaranżować wnętrze w praktyczny i designerski sposób. Czasem można poradzić się także projektanta, który doradzi jaki komplet będzie najlepszy. Oczywiście w większości przypadków, to sami zdecydujemy o wyborze mebli do kuchni. Warto pamiętać o umiarze. Zbyt kontrastowe kolory mogą być nieprzyjemne dla oka, natomiast dużo szarości może okazać się monotonne i nieciekawe.